..: Avrasya Yapı :.. Boya İzolasyon Mantolama İstanbul
zsdczdf  

Geri Dön

1-Isı Yalıtımı Nedir

1-Isı Yalıtımı Nedir ?

ISI YALITIMI


Dogadaki tüm olaylar enerjinin niteliğinin azalacaği yönde gelişmektedir. Masaya birakilan bir fincan kahvenin zamanla soğumasi ya da soğuk bir meşrubatın zamanla ısınması buna bir örnektir. Termodinamiğin 2. yasasi olarak bilinen bu olgu; 1850’li yillarda William Rankin, Rudolf Clausius ve Lord Kelvin tarafından yapılan arastırmalar ile ortaya konulmustur.

 

Insanların konforlu bir yasam sürebilmeleri; 20-22°C sıcaklık ve % 50 bağıl nem değerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20°C’nin oldukça altında seyreder. Yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20°C’nin oldukça üstündedir. Isı bir enerji türüdür ve Termodinamiğin 2. yasasi geregi ısı; yüksek sıcaklıklı ortamdan düsük sıcaklıklı ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda; kışın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir.

Bina içerisinde istenen konfor ortamının sağlanabilmesi için kış mevsiminde kaybolan ısının bir ısıtma sistemiyle karşılanması ve yaz aylarında kazanılan ısının bir soğutma sistemiyle iç ortamdan atilmasi gerekir. Gerek ısıtma gerek soğutma işlemleri için enerji harcanir. Bir yapıda ısı kazanç ve kayıplarının sınırlandırılması; ısıtma ve soğutma amaçlı olarak tüketilmesi gereken enerji miktarının azaltılması anlamına gelir. Isıtma ve soğutma prosesleri; çoğunlukla sıcak veya soğuk akışkanların ilgili tesisatlar aracılığıyla taşinmasını gerektirir. Termodinamigin 2. yasasi gereği sicak olan akışkandan ortama doğru veya ortamdan soğuk akışkana doğru enerjinin niteligini azaltan bir ısı transferi meydana gelmesi kaçınılmazdir.

 

Isıtma ve soğutma sistemlerinin istenen performansla işletilebilmeleri için; bu kayıp ve kazançların miktari göz önüne alınarak, akışkanın olması gerekenden daha sıcak veya soğuk olarak kullanılması gerekir. Bu durum ilave bir enerji tüketimine neden olur. Yapilarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme “Isı Yalıtımı” denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için uygulanır.
 

Isı Yalıtımı yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya sağlıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım aşamasında yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümkündür. Binalarin ısıtılmasi amacıyla büyük oranda fosil yakıtlar kullanılır. Fosil yakıtların yakılmasi sonucu yanma ürünü olarak açığa çıkan gazlar, hava kirliliğine ve küresel ısınmaya neden olur. Isı Yalıtımı uygulamaları ile konfor koşullarının oluşturulmasında kullanılan enerji miktarının azalması, küresel ısınma ve hava kirliliğinin artmasını önler. Yapılarda kurallara uygun şekilde gerçekleştirilen ısı yalıtımının bireyler ve ülkeler açısından pek çok yararı vardır. Bunlarin en önemlisi ısı yalıtımının enerji tasarrufuna olan katkısıdır.

 



10.09.2012 18:35:23 tarihinde eklendi  570 kez okundu.